محصول یاب - آرشیو 1396/9

موضوعات
Category

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 2340
» بازديد ديروز : 184
» افراد آنلاين : 1
» بازديد ماه : 2526
» بازديد سال : 2339
» بازديد کل : 22522
» اعضا : 0
» مطالب : 37

ماجرای فدک


تاریخ انتشار پست : 1396/9/12 بازدید : 220

عده زيادي از مفسران و محدثان بزرگ نوشته‎اند وقتي آيه شريفه و آت ذا القربي حقّه، و حق نزديكان خود را بپرداز و به آنها بده (اسراء/26) نازل شد، پيامبر اكرم صلي الله عليه وآله فدك را به فاطمه عليها السلام بخشيد و فرمود: فدك از آن تو باشد. براي روشن شدن اين موضوع اشاره‎اي مختصر به ماجراي فدك ضروري مي‎نمايد.

فدك زمينِ آباد و حاصل‎خيزي در نزديكي خيبر بود و از مدينه حدود 140 كيلومتر فاصله داشت و اكنون اين سرزمين در عربستان به نام «حائط و حويط» معروف است، در اين سرزمين (روستاي فدك) عده‎اي يهودي زندگي مي‎كردند . وقتي آنان خبر پيروزي سپاه اسلام در خيبر را شنيدند و عظمت اسلام به گوششان رسيد، شخصي را براي عقد قرار داد صلح نزد پيامبر صلي الله عليه وآله فرستادند و خودشان بدون جنگ تسليم پيامبر صلي الله عليه وآله شدند و سرزمين فدك را به پيامبر صلي الله عليه وآله  واگذار و صلح نمودند. و بر طبق آية «فئ» فدك جزء اموال پيامبر صلي الله عليه وآله به حساب آمد. چون خداوند فرمود: و ما أفاء اللّه علي رسوله منهم فما اوجفتم عليه من خيل و لا ركاب و لكن اللّه يسلط رسله علي من يشاء و اللّه علي كل شئ قدير* ما افاء اللّه علي رسوله من اهل القري فلله و للرسول...، آنچه را خدا به رسولش از آنها (يهود) بازگرداند چيزي است كه شما براي به‎دست آوردن آن (زحمتي نكشيديد) نه اسبي تاختيد و نه شتري ولي خداوند رسولان خود را بر هركس بخواهد مسلط مي‎سازد و خداوند بر هرچيز قادر است. آنچه را خداوند از اهل اين آبادي‎ها به رسولش باز گرداند از آن خدا و رسول و... است(حشر/6-7).

از آنجا كه پيامبر صلي الله عليه وآله دوست نداشت ساكنان آن ديار آواره شوند و در تأمين زندگي خود با مشكل مواجه گردند به يهوديان ساكن در آنجا اجازه داد كه همچنان بر سر مزارع باقي بمانند و به صورت «مزارعه» زمين‎هاي آنجا  را زير كشت برند و در عوض نصف درآمد آن را به پيامبر صلي الله عليه وآله تحويل نمايند. اين روند ادامه داشت تا اين كه آية فدك نازل شد و پيامبر صلي الله عليه وآله آن را به فاطمه عليها السلام بخشيد. و از آن تاريخ يهوديان فدك، درآمد آن سرزمين را به فاطمه عليها السلام مي‎دادند. تا اين‎كه بعد از رحلت پيامبر صلي الله عليه وآله و پس از ماجراي سقيفه به فاصله چند روز (برخي گفته‎اند بعد از ده روز از وفات پيامبر صلي الله عليه وآله) فرمان مصادره فدك صادر شد و به دستور هيئت حاكمه، وكلاء و كارگزاران فاطمه عليها السلام  را از فدك بيرون كردند و افراد ديگري به جايشان منصوب شدند. و هرچه كه فاطمه عليها السلام اعتراض و شكايت كرد ترتيب اثر داده نشده است.

اكنون با توجّه به مطالب گذشته به چند نكته اشاره مي‎شود.

          1- تفسير آيه شريفه و منظور از «ذي القربي»

خداوند به پيامبرش دستور مي‎دهد: و آت ذا القربي حقه، حق نزديكان را به آنها بده، در اين‎كه  منظور از ذي القربي چه كسي است، آيا همه خويشاوندان مراد است يا خصوص خويشاوندان پيامبر صلي الله عليه وآله در ميان مفسران گفتگو است. ليكن با توجّه به اين كه خطاب در جمله «و آت» پيامبر گرامي اسلام است، لذا منظور خصوص بستگان پيامبر صلي الله عليه وآله است و مقصود آيه شريفه پرداختن حق بستگان پيامبر صلي الله عليه وآله به آ نها است، مانند خمس غنائم و ساير اشيائي كه خمس به آنها تعلق مي‎گيرد و به طوري پرداخت حقوقشان در بيت المال مي‎باشد.

افزون بر اين، در روايات متعددي كه از طريق شيعه و اهل سنت نقل شده، مي‎خوانيم كه به هنگام نزول آيه شريفه پيامبر صلي الله عليه وآله فاطمه عليها السلام را خواند و سرزمين فدك را به او بخشيد، به همين دليل پيامبر صلي الله عليه وآله حق ذي القربي خود را از خمس و فئ و... به آنها داد، بعد از آنكه از گرفتن زكات كه در واقع از اموال عمومي محسوب مي‎شد براي آنها ممنوع بود و بدين طريق حق كسي از بيت المال ضايع نگرديد و در جامعه اسلامي همگان از حقوق يكسان برخوردار شدند.

          2- بخشش فدك برچه اساسي بود؟ آيا پارتي بازي به حساب نمي‎آيد؟

بسيار روشن است كه اين بخشش به خاطر نور چشمي بودن فاطمه عليها السلام صورت نگرفت، چرا كه اولاً پيامبر صلي الله عليه وآله منزه از رذايل اخلاقي و برخوردار از مقام عصمت مي‎باشد و با وجود عصمت توهم اين‎گونه مسائل خطا است.

ثانياً پيامبر صلي الله عليه وآله بر طبق دستور خداوند عمل كرد، چرا كه تاقبل از نزول آيه شريفه چيزي به فاطمه عليها السلام يا علي عليه السلام نداد، با اين‎كه پس از فتح بني نضير زمين‎هاي مزروعي و خانه مسكوني آنجا را بين مهاجران تقسيم كرد، همچنين زمين‎هاي خيبر و ديگر نقاطي مانند وادي القري كه فتح شد بين آنان تقسيم گرديد تا جائي كه افراد فاقد زمين و خانه داراي زمين مزروعي و خانه مسكوني شدند، امّا از آن اموال به علي عليه السلام و فاطمه عليها السلام چيزي داده نشد، با اين‎كه اينان در ميدان نبرد و تحمل سختي‎ها همواره پيشتاز بودند، تا اين‎كه آيه شريفه نازل شد، بنابراين در حقيقت خداوند فدك را به فاطمه عليها السلام داده است وگرنه پيامبر صلي الله عليه وآله به اهل‎بيت خود از فئ چيزي نمي‎داد.

دسته : مذهبی ,
برچست ها :

معرفی گوشی Pixel 2 و Pixel 2 XL


تاریخ انتشار پست : 1396/9/4 بازدید : 218

شرکت گوگل روز گذشته 4 اکتبر 2017 (12 مهر 1396) طیف تازه‌ای از محصولات سخت‌افزاری خود از جمله دو گوشی Pixel 2 و Pixel 2 XL را رونمایی کرد. این دو گوشی تا به امروز حضور پر رنگی در خبرها داشته و اطلاعات اصلی و تصاویر آنها قبل از رونمایی، تقریبا به طور کامل در دسترس رسانه‌ها قرار گرفته بود. پیکسل 2 یک گوشی کوچک 5 اینچی با ظاهری کلاسیک و حاشیه‌های ضخیم در بالا و پایین صفحه‌نمایش است اما Pixel 2 XL به عنوان گوشی بزرگ‌تر این مجموعه از صفحه‌نمایش 6 اینچی 18:9 و طراحی مدرن‌تر و به‌روز‌تری برخوردار است. خبرهای غیر رسمی در مورد این دو گوشی حاکی از آن است که پیکسل 2 ساخت HTC و Pixel 2 XL توسط LG ‌برای گوگل ساخته شده‌اند.

Introducing Google Pixel 2 and Pixel 2 XL
طراحی بدنه : ترکیب مدرن و سنتی

Pixel 2 و Pixel 2 XL در بخش پشتی از طراحی یکسانی برخوردارند؛ بخش بالایی و محوطه دوربین این دو مدل از جنس شیشه‌ای ساخته شده اما محوطه بزرگ‌تر و سرتاسری این قسمت، فلزی است. سنسور اثر انگشت برخلاف مدل‌های سال گذشته از بالا به پایین منتقل شده و از لحاظ دسترسی، ارگونومی بالاتری را ارائه می‌کند. از خط آنتن برخلاف پیکسل‌های نسل قبل در پایین این قسمت خبری نیست و علامت G این بخش نیز تنها نشان قابل اشاره در کل گوشی به حساب می‌آید.

Introducing Google Pixel 2 and Pixel 2 XL

با برگرداندن دو گوشی و مشاهده آنها از بخش جلویی، شرایط کاملا متفاوت می‌شود؛ از یک سو مدل کوچک‌تر پیکسل 2 تقریبا هیچ تفاوت خاصی با پیکسل سال گذشته نداشته و هنوز حاشیه‌های بسیار ضخیمی در بالا و پایین صفحه‌نمایش آن دیده می‌شود و از لحاظ ارتفاع نیز با نزدیک به 2 میلی‌متر افزایش روبرو می‌شویم. از گردی لبه‌های گوشی کاسته شده و زوایای جانبی به 90 درجه نزدیک‌تر شده‌اند. یک تفاوت مشهود دیگر در این میان، حضور اسپیکر استریو در بالا و پایین صفحه‌نمایش است که شباهت نزدیکی به تجربه گوشی‌های چند سال گذشته HTC دارد.

Introducing Google Pixel 2 and Pixel 2 XL

بخش رویی Pixel 2 XL اما کاملا متحول شده است؛ در ساختار این مدل از یک صفحه‌نمایش کشیده 18:9 با حاشیه‌های اندک در بالا و پایین استفاده شده که با وجود آنکه در مقایسه با یک پرچمدار 18:9 واقعی با صفحه‌نمایش فول‌اسکرین هنوز ارتفاع بسیار بیشتری دارد اما حضور دو اسپیکر استریو در بالا و پایین پنل آن جذابیت تازه‌ای را به این کلاس می‌بخشد. ارتفاع Pixel 2 XL برابر 157.9 میلی‌متر است و برای مقایسه، LG V30 با صفحه‌نمایش یک‌اندازه 6 اینچی و طراحی فول‌اسکرین، تنها 151.7 میلی‌متر ارتفاع دارد.

Introducing Google Pixel 2 and Pixel 2 XL
کناره‌های فشاری : مشابه HTC U11

یکی از ویژگی‌های نوآورانه پرچمدار جدید شرکت HTC که چندی پیش معرفی شد، امکان فشردن کناره‌های دستگاه برای احضار یک برنامه خاص بود. این ویژگی HTC U11‌ اینک در هر دو گوشی پیکسل 2 و پیکسل 2 ایکس ال نیز حضور دارد و از آن با عنوان Active Edge یاد می‌شود. گوگل در زمان رونمایی از این دو مدل، از این ویژگی برای احضار دستیار هوشمند Google Assistant استفاده کرد و هنوز مشخص نیست که آیا امکان تغییر گزینه پیش‌فرض این قسمت همچون U11 و اختصاص دادن آن به اپلیکیشن‌های دیگر وجود دارد یا خیر. این ویژگی هنگام خاموش بودن صفحه‌نمایش نیز فعال است و از آن برای بی‌صدا کردن زنگ تماس وارده نیز می‌توان بهره برد.
صفحه‌نمایش : AMOLED و P-OLED با 5 و 6 اینچ

ابعاد صفحه‌نمایش در پیکسل 2 همچنان 5 اینچ بوده و همان فناوری ساخت AMOLED و رزولوشن 1920×1080 پیکسل نیز در آن به چشم می‌خورد. شیشه محافظ صفحه‌نمایش در این مدل از نوع Gorilla Glass 5 بوده و کناره‌های گرد با افکت 2.5D نیز در آن دیده می‌شود. داستان در مورد پیکسل 2 ایکس ال متفاوت است و صفحه‌نمایش 6 اینچی QHD+ آن با فناوری ساخت P-OLED و نسبت تصویر 18:9، کاملا مشابه صفحه‌نمایش LG V30 به نظر می‌رسد. شیشه محافظ این مدل نیز از نوع Gorilla Glass 5 است اما این بار از افکت 3D در آن سخن به میان آمده است. صفحه‌نمایش هر دو مدل پیکسل 2 و پیکسل 2 ایکس ال از فناوری صفحه‌نمایش همیشه روشن یا Always-on display برخوردارند که همچون دیگر نمونه‌های مشابه، اطلاعات ضروری را بدون روشن کردن کامل پنل به نمایش می‌گذارد.

Introducing Google Pixel 2 and Pixel 2 XL
دوربین : غیبت دوربین دوگانه – بهترین امتیاز DxOMark

در هر دو گوشی جدید گوگل از یک دوربین 12 مگاپیکسلی تکی استفاده شده که از این لحاظ تفاوتی با پیکسل‌های سال گذشته ندارد اما این تنها ظاهر ماجراست و تغییرات بزرگ صورت گرفته در این دوربین، بار دیگر آن را به صدر لیست سایت معتبر DxOMark باز گردانده است. دوربین پیکسل 2 و پیکسل 2 ایکس ال، در تازه‌ترین رده‌بندی منتشر شده از سوی DxOMark با کسب امتیاز 98 بالاتر از تمامی رقبا از جمله آیفون 8 و نوت8 جدیدا معرفی شده با امتیاز 94 قرار گرفته است.

حداکثر گشودگی دیافراگم در این دوربین f/1.8 بوده و اتوفوکوس تشخیص فاز و فوکوس لیزری نیز مثل گذشته برای آن در نظر گرفته شده است. به عنوان یک تغییر مهم، این دوربین به لرزه‌گیر اپتیکال دست نیز مجهز است که در هنگام فیلم‌برداری قابلیت کلیدی و مهمی به حساب می‌آید. سنسور دوربین 1/2.6 اینچی بوده و سایز پیکسل‌های آن نیز 1.4 میکرون است که هر دو مورد ابعاد نسبتا بزرگی در بین رقبا به حساب می‌آیند. نبود دوربین دوم در این مجموعه مانعی بر سر راه گوگل برای ارائه قابلیت پرتره نبوده و با ترفندهای نرم‌افزاری و آنچه گوگل آن را دخالت هوش مصنوعی می‌نامد امکان محو شدن پس زمینه برای جلوه بیشتر سوژه اصلی فراهم آمده است.

Introducing Google Pixel 2 and Pixel 2 XL

فیلم‌برداری این دوربین حداکثر با وضوح 4K با 30 فریم در ثانیه انجام می‌شود و از هر دو قابلیت لرزه‌گیر دیحیتال و اپتیکال در حین برداشت ویدئو در آن استفاده می‌شود. با توجه به نبود اسلات حافظه در گوشی‌های پیکسل، برای جلوگیری از پر شدن حافظه داخلی، گوگل دسترس نامحدود و رایگانی را در Google Photo برای عکس‌های با رزولوشن اصلی و ویدئوهای 4K (تا سال 2020) ارائه می‌دهد. در مورد کیفیت این دوربین در هر دو بخش عکاسی و فیلم‌برداری تا قبل از ارائه نسخه نهایی دستگاه به بازار نمی‌توان اظهارنظر دقیقی انجام داد.

دوربین سلفی دستگاه بدون تغییر نسبت به سال گذشته، 8 مگاپیکسلی با f/2.4 است و از فوکوس خودکار نیز در آن خبری نیست. به گفته گوگل، با کمک دوربین دوم نیز می‌توان عکاسی پرتره را انجام داد.
گزینه‌های پردازشی : اسنپ‌دراگون 835 – حافظه بدون تغییر

طبق انتظار عملیات پردازش در هر دو گوشی پیکسل 2 و پیکسل 2 ایکس ال با پیشرفته‌ترین راه‌حل در دسترس برای گوشی اندرویدی یعنی Snapdragon 835 حاوی 4 هسته 2.35 گیگاهرتزی و 4 هسته 1.9 گیگاهرتزی Kryo انجام شده و پردازش گرافیک نیز بر عهده Adreno 540 قرار دارد. حافظه رم 4 گیگابایتی دستگاه از نوع LPDDR4x بوده و حافظه داخلی نیز در دو ظرفیت 64 و 128 گیگابایت بدون امکان ارتقاء ارائه می‌شود.
سیستم‌عامل : Oreo‌ و آپدیت 3 ساله

طبق انتظار هر دو گوشی پیکسل 2 و پیکسل 2 ایکس ال به صورت پیش‌فرض با سیستم‌عامل اندروید 8 Oreo به صورت خام ارائه می‌شوند. در ساختار این سیستم‌عامل البته برخی تغییرات نیز به چشم می‌خورد که از آن جمله می‌توان به انتقال نوار جست‌وجوی گوگل از بالای صفحه‌نمایش به بخش پایینی برای دسترسی آسان‌تر اشاره کرد. ویژگی Now playing یکی دیگر از موارد جدید در این ساختار منویی است که می‌توان آن را مشابه سیستم‌های تشخیص آهنگ در حال پخش مثل Shazam یا SoundHound دانست. این ویژگی در حالت همواره روشن صفحه‌نمایش فعال بوده و به صورت دائمی به موسیقی در حال پخش برای شناسایی نام آهنگ و خواننده گوش داده و نتیجه را در همین صفحه نشان می‌دهد.

Introducing Google Pixel 2 and Pixel 2 XL

Google Lens یکی دیگر از ویژگی‌های نرم‌افزاری جدید این دو مدل است که با کمک آن می‌توان اطلاعات کامل‌تری در مورد تصویری که با دوربین گوشی برداشت شده است به دست آورد. این ویژگی از طریق دکمه جدیدی در اپلیکیشن دوربین و در Google Photos در دسترس قرار داشته و در آینده به امکانات آن افزوده می‌شود. هر دو گوشی پیکسل 2 و پیکسل 2 ایکس ال حداقل تا 3 سال آپدیت سیستم‌عامل و آپدیت‌های امنیتی را دریافت می‌کنند.
باتری : تغییرات جزئی نسبت به گذشته

ظرفیت باتری پیکسل 2 از 2,770mAh مدل سال گذشته به 2,700mAh کاهش پیدا کرده اما در پیکسل 2 ایکس ال، با اندکی افزایش ظرفیت باتری روبرو می‌شویم جایی‌که باتری 3,450mAh پیکسل XL سال قبل حالا به 3,520mAh در پیکسل 2 ایکس ال ارتقاء یافته است. شارژ سریع برای هر دوی این گوشی‌ها در نظر گرفته شده جایی‌که به گفته شرکت سازنده با 15 دقیقه شارژ می‌توان تا 7 ساعت از گوشی استفاده کرد. البته گوگل به نوع و کیفیت این استفاده اشاره‌ای نکرده است.

Introducing Google Pixel 2 and Pixel 2 XL
درگاه‌های اتصال - گزینه‌های ارتباطات

شرکت گوگل سال گذشته اقدام اپل در جهت حذف جک 3.5 میلی‌متری هدست از آیفون 7 و آیفون 7 پلاس را مورد انتقاد قرار داد اما امسال خود این شرکت نیز از پورت اختصاصی هدست در پیکسل 2 و پیکسل 2 ایکس ال صرفنظر کرده است. برای اتصال هدست به این مجموعه به جز اتصال از طریق بلوتوث، تنها می‌توان از پورت USB Type-C‌ استفاده کرد که با توجه به نبود شارژ بی‌سیم، همواره باید از بین اتصال شارژر یا هدست یکی را انتخاب کرد. استاندارد سرعت پورت USB در این مدل از نوع USB 3.1‌ انتخاب شده است. وای‌فای دو باند با استاندارد ac، بلوتوث نسخه 5 و اتصال NFC دیگر گزینه‌های اتصال این دو مدل را تشکیل می‌ًدهند و GPS و GLONASS نیز گزینه‌های مسیریابی آن را تشکیل می‌دهند.
رنگ – قیمت - زمان ارائه

Introducing Google Pixel 2 and Pixel 2 XL

پیکسل 2 در سه رنگ مشکی، سفید و آبی ارائه شده و پیکسل 2 ایکس ال نیز به رنگ‌های مشکی کامل و مشکی/سفید به بازار عرضه می‌شود. یک نکته جالب در این میان رنگ متفاوت دکمه جانبی پاور در برخی طیف‌های رنگی این دو مدل است که از آن جمله می‌توان به رنگ فیروزه‌ای دکمه پاور در پیکسل 2 آبی و رنگ قرمز همین کلید در رنگ مشکی/سفید پیکسل 2 ایکس ال اشاره کرد. نسخه 64 گیگابایتی گوگل پیکسل 2 با قیمت 650 دلار و پیکسل 2 ایکس ال با قیمت 850 دلار ارائه می‌شود. نسخه‌های 128 گیگابایتی این دو مدل نیز به ترتیب 750 و 950 دلار قیمت‌گذاری شده‌اند. پیکسل 2 از 17 اکتبر (25 مهر 1396) و پیکسل 2 ایکس ال از واسط نوامبر سال جاری (هفته پایانی آبان 1396) در آمریکا، کانادا، بریتانیا، آلمان، هند و استرالیا به بازار ارائه می‌شوند. در ادامه سال جاری کشورهای دیگری از جمله ایتالیا، سنگاپور و اسپانیا نیز به بازارهای هدف گوگل افزوده خواهند شد. 

دسته : موبایل ,
برچست ها :
تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد